मधेस बिरासतको आलोक ‘जवाहरलाल कुश्वाह’, समाजशास्त्रको अन्तर्य

  • भक्ती रिजाल, सर्लाही ।

लामो समयसम्म शिक्षण पेशामा संलग्न भएर शिक्षा र चेतना फैलाउन सफल ब्यक्तित्व जवाहरलाल कुश्वाह समय र परिस्थितिलाई ब्यबहारमा लागु गर्न सक्ने एक कुशल चालक हुन् । उनले कहिल्यै पनि अवसरको खोजी गरेनन् बरु समय परिस्थिति सारथि बनेर उनको जीवनमा आइ लाग्यो ।  नेतृत्वलाई भजाएर लाभको राजनीति गर्ने जमात भन्दा पृथक जवाहरलालको स्वभावका कारण उनलाई स्थापित हुन समय नलागेको स्वयं उनका समकालीनहरु बताउने गर्छन् । रणनीतिक रुपमा चतुर्याइँ भन्दा पनि ब्यबहारिक र स्वभाबजन्य क्रियाकलापका कारण जवाहरलालको फरकपन उज्यालिदै गएको छ ।

गएको प्रदेशसभा चुनाब त जबाहरलालको परीक्षा थियो  । चुनाब जित्नु उनको लागि अबसर र चुनौती दुबै थियो । जुन परीक्षामा उनी सफल पनि भएका छन् । तत्कालीन अबस्थामा नेपाली काँग्रेसको बिचार र आस्थाबाट झ्याङ्गीएको जबाहरलालको नियती सांच्चै नै लोभलाग्दो बनेर जनतामा उदायो जुन दियालोको बत्ति बनेर चम्किलो हुँदै छ । बागमती खोलाको मीठो पानी र तोरीबारी जंगलको मलिलो हावाको सुगन्धलाई अंगालेर हुर्किएको उनको जिन्दगी इमान र भरोसा बनेर स्थापित भएको छ ।

मधेसको माटोमा सुगन्ध रोप्ने कुश्वाहा “संघर्ष र प्रतिस्पर्धामा अब्बल ठहरिन्छ्न् ठरिदैनन् त्यसको भबिष्यवाणी  अहिले नै गर्नु उचित नहोला ?”  तर मधेसको राजनीतिमा मौलाएको जातीय मुद्दाको ऎतिहासिकता र  त्यसको बहाबमा जवाहरलालले खेल्ने मध्यमार्गी भुमिका नै त्यसको सही र सटिक स्विकारोक्ती ठहरिने छ ।  हुर्कदै गरेको नेपाली समाजको बर्तमान राज्य प्रणाली र स्थापित मूल्य र मान्यता भित्रको अंतरबिरोधलाई समयानुकूल स्विकार गर्नु नै जवाहरलालको लागि श्रेयस्कर हुनेछ ।  उनले टेकेको माटो र आत्मसात गरेको सुगन्ध भित्रको मादकतालाई ब्यबहारिक ढंगले उजिल्याउन सक्नु नै उनको लागि कीर्तिमानी र स्वाभिमानी हुने जानकारहरु बताउछन् ।

हालको बागमती नगरपालिका र साबिक शंकरपुर गाबिसलाई थाकथलो बनाएका जवाहरलाल इतिहासले सुम्पेको मार्गचित्र भित्र कसरी अटाउंने छ्न् ? त्यसको सबिस्तार ब्याख्या समयले पक्कै नै दिने छ । स्वतन्त्र उम्मेदवारका रुपमा सर्लाही क्षेत्र नम्बर तीन “क” बाट निर्बाचित भएसंगै सर्लाहीमा सर्बाधिक लोकप्रियताको सूचीमा पर्न सफल भएका जवाहरलाल कुश्वाहाको पेरिफेरीमा समाज र राजनीतिको पोयो बटारिएको बुझ्न सकिन्छ । उनको जितसंगै मधेस तरंगीत बन्यो । राजनीतिक बिरासतको तख्तामा बद्लाब आयो र क्षेत्रीय राजनीतिमा कसिलो सन्देश प्रवाह हुन पुग्यो । स्वतन्त्र रुपमा उडान भर्नका निम्ति  भनेर तयारी अबस्थामा रहेको मलेवाको बचेरा जस्तैः सुषुप्त अबस्था बाट तुफानी यात्रा तय हुँदै गरेको नेपालको राजनीतिक परिदृश्यमा जवाहरलाल एउटा अर्को मियो बनेर स्थापित हुन लाग्दै छन् भनेर बुझ्न अब कठिन नहोला ।

नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी माओबादी (केन्द्र) मा प्रबेश गर्दै गर्दा  यति चाँडै यस्तो मौका प्राप्त हुनेछ भनेर स्वयं जवाहरलाल कुश्वावाहालाई पनि लागेको थिएन होला ! यसैगरी उनको समाजलाई हेर्ने दृष्टिकोण र  प्राप्त गरेको आशिर्वाद नै बहुआयामिक बन्न पुग्यो । जुन स्वतन्त्र ब्यक्ति प्रति आम जनताको सचेत अभिव्यक्ति हो भन्न सकिन्छ ।

पाटन संयुक्त क्याम्पस ललितपुर पढ्ने क्रममा नेपाली काँग्रेस निकट नेपाल विद्यार्थी संघमा आबद्ध भएका जवाहरलालको राजनीतिक यात्रा  पार्टीको असल कार्यकर्ता भएर अगाडी बढेको थियो । मधेस आन्दोलन तथा दश बर्षे जनयुदको समयमा पनि सत्तिसाल बनेर उभिएका उनै जवाहरलाल समयले सैलुङ्गेमा फुलाएको बुकिफुल हुन् ।

निर्बिबाद छविबाट उदाएको जवाहरलाल कुश्वाहाको राजनीतिक यात्रा शिर सम्म पुगोस्, हाम्रो शुभकामना

याे पनि हेर्नुहाेस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
1
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0

प्रतिक्रिया